Miks on infrapuna küte parim kirikute kütmiseks?

Infrapuna kütte kasutamine kirikutes on efektiivne ja mõsitlik lahendus!

 

 

Väljakutsed kirikute kütmisel:

 

  1. Suur ja avar ruum – Kirikud on kõrgete lagede ja suurte avatud aladega hooned, mistõttu on traditsiooniliste küttesüsteemidega raske saavutada ühtlast ja efektiivset soojusjaotust.
  2. Energiakulud – Suurte ruumide kütmine nõuab palju energiat, mis teeb küttelahendused sageli kulukaks.
  3. Ajalooline arhitektuur – Paljud kirikud on vanad ja ehitatud materjalidest, mis ei pruugi olla hästi soojustatud. Lisaks on keeruline paigaldada kaasaegseid küttesüsteeme ilma arhitektuurilist terviklikkust kahjustamata.
  4. Kasutusvajadus – Kirikuid kasutatakse sageli vaid teatud aegadel (nt jumalateenistustel), mistõttu pole pidev küte mõistlik ega kuluefektiivne.
  5. Niiskus ja säilitamine – Vale küttesüsteem võib põhjustada niiskuse kõikumisi, mis ohustavad vanu freskosid, puitu ja muid ajaloolisi materjale.
  6. Halb isolatsioon –  Paljud kirikuhooned ja saalid on suured ja halvasti soojustatud. Lisaks on kõrged laed ja suur soojakadu akende kaudu. 
Kauni ja diskreetse välimusega Diskus infrapuna küttekeha kõrgete ruumide kütmiseks

Tavapärane küttesüsteem, mis kütab õhku, ei ole piisavalt efektiivne ega anna soovitud tulemust. Kiirgusküte ehk täpsemalt infrapuna küte soojendab kiirgava soojuskiirgusega otse ruumis olevad kehad ja pinnad. Seejärel soojendatakse pindade kaudu ka ruumi õhku.

Infrapuna küttel on palju eeliseid: lihtne paigaldus, kiire efekt, hääletu töötamine ja hooldusvaba kasutamine, on ainult mõned eelistest.

Power Line infrapuna küttekehad kirikus
Grote Kerk Hollandis kasutab kiriku kütmiseks infrapuna küttekehasid

Mida siis teha, kui  traditsioonilised  kütteviisid ei tule kõne alla?

 

Infrapuna küte pakub mitmeid eeliseid kirikute kütmiseks:

 

  1. Energiasääst – infrapuna küttekehad soojendavad otse inimesi ja pindu (nt pinke ja põrandat), mis tähendab, et soojuse ülekandeks ei soojendata õhku vaid see jõuab kohe pindadeni. See aitab vähendada soojuse kadu suurtes ruumides.

  2. Kiire soojenemine – infrapuna küttepaneelid hakkavad tööle koheselt, andes soojust kiiresti ja efektiivselt, mis aitab sooja tunde saavutada kirikus  lühike ajaga saavutatud.

  3. Stabiilne õhuniiskus ja hallitusseente vältimine – infrapuna kütteseadmed ei soojenda õhku nii palju kui traditsioonilised kütteseadmed, tänu sellele on pinnad kuivad ja välistatud hallitusseente tekkimine kiriku ruumides.

  4. Vähem õhuliikumist – kuna infrapuna küte soojendab otse objekte ja inimesi, ei teki pidevat õhuliikumist, mis on probleemiks traditsiooniliste küttesüsteemide puhul, kus soe õhk  liigub ruumi kõrgematesse osadesse.

  5. Paindlikkus – infrapuna küttesüsteemid on paindlikud ja neid saab paigaldada erinevatesse kohtadesse – lae alla, seinale või põrandale. See võimaldab kergesti valida sobiv paigalduskoht ja soojendada konkreetseid piirkondi kirikus vastavalt vajadusele.

Infrapuna küte on keskkonnasõbralik ja seda saab käitada süsinikdioksiidi heitkoguse vähendamise eesmärgil. 

 

Ideaalne soojusjaotus: vanemates hoonetes on ühtlane soojusjaotus sageli võimatu ja väga kallis. Infrapuna küttega jaotub soojus ühtlaselt ja järjepidevalt, nii on hoones viibijatel meeldiv ja soe.

  • Hooldus: infrapuna kütteseadmel pole liikuvaid osi, mis tähendab, et pole vaja ka iga-aastast hooldust ega varuosasid. See aitab säästa raha kogu kasutusaja jooksul.
  • Kulutasuvus: infrapuna küte on hooldusvaba ja odavaim saadaolev elektriline küte.
  • Muud eelised: infrapuna küte sobib ideaalselt vanemate hoonete, näiteks kirikute jaoks, kuna see soojendab hoone enda pindasid, mis aitab vähendada niiskuse taset ja säilitada hoonet.

 

Külakiriku saal, mida köetakse Redwell infrapuna küttega
Kirikusaali kütmiseks on paigaldatud Power Line infrapuna küttekehad
Kirik on jagatud mitmeks tsooniks, mida köetakse Redwell Power Line infrapuna küttega. Tänu infrapuna küttele saab oluliselt vähendada energiatarbimist ja küttekulusid.
Kirik on jagatud mitmeks tsooniks, mida köetakse Redwell Power Line infrapuna küttega. Tänu infrapuna küttele saab oluliselt vähendada energiatarbimist ja küttekulusid.

Keskkonnasõbralik ja energiatõhus küttelahendus kirikute jaoks

 

Infrapuna küte on keskkonnasõbralik alternatiiv traditsioonilistele küttesüsteemidele, kuna see kasutab energiat efektiivsemalt ja vähendab süsiniku jalajälge. Erinevalt konvektsiooniküttest, mis soojendab esmalt õhku, kiirgab infrapuna küte soojust otse pindadele ja inimestele, minimeerides energiakadu ja tagades kiirema soojenemise.

Kui infrapuna küte töötab taastuvenergiaga, näiteks päikese- või tuuleenergiaga, võib see olla 100% CO₂-neutraalne. Lisaks ei kasuta see fossiilkütuseid ega tekita põlemisjääke, mis muudab selle ohutuks nii siseõhule kui ka keskkonnale.

Tänu madalamale energiatarbimisele ja tõhusamale soojusjaotusele aitab infrapuna küte vähendada üldist energiakulu, toetades säästvamat ja rohelisemat arhitektuuri.

Täpsemalt saab kirikutes kasutatud lahendustega tutvuda siin Kirikute referentsid

Kirikute kütmine on keeruline väljakutse, kuna samaaegselt tuleb täita mitu eesmärki – tagada tuleb kasutajate soojusmugavus ja optimaalsed sisekliima tingimused ehitise ja selles olevate kunstiteoste säilitamiseks.

Lisaks sunnivad kehtivad jätkusuutlikkuse nõuded pingutama küttelahenduse keskkonna- ja majandusliku mõju minimeerimiseks. Seda konteksti silmas pidades viidi läbi aastatel 2016-2017 küttelahenduste võrdlusuuring, et leida parim lahendus renoveerimisel oleva maailmakuulsa Basilica di S. Maria di Collemaggio (L ‘Aquila, Itaalia) jaoks.

Uuringu tulemused näitasid, et kiriku vajadusi silmas pidades on parimad küttelahendused pingipõhised süsteemid (elektrilised infrapuna või hüdroelektrilised küttekehad). Need kaks küttelahendust on kõige sobivamad soojusmugavuse saavutamiseks ja kunstiteoste säilitamistingimuste tagamiseks. Peale selle on neil süsteemidel 30 aasta võrdlusperioodi parim kulutasuvus, võimalus minimeerida C02 emissiooni ning kasutada taastuvenergiat.

Basilica di S. Maria di Collemaggio (L’ Aquila, Italy) Kiriku kütmine: erinevate küttelahenduste võrdlusuuring LOE TÄPSEMALT

infrapuna küttelahendus kirikus
Uue küttesüsteemi loomisel jagati kirik erinevateks tsoonideks, nii et saab kütta kogu kirikut ja vajadusel ka tsoone eraldi soojendada. Kõike seda kontrollitakse nutika süsteemiga, mis võimaldab küttesüsteemi isegi eemalt juhtida.
Scroll to Top