Kasutame oma kodulehel küpsiseid. Mõned neist on hädavajalikud, teised aitavad meil oma kodulehte ja Sinu kasutamiskogemust paremaks teha. Saad küpsistega nõustuda või nendest keelduda vajutades nuppu „Nõustun“. Täpsema info saamiseks loe palun meie privaatsuspoliitikat.
Infrapunakiirguse avastanud ning Saksamaal Hannoveris sündinud inglise astronoom
Wilhelm Friedrich Herschel (1738-1822)
Infrapuna kütte tööpõhimõte.
Infrapunakiirguse avastas Saksamaal Hannoveris sündinud inglise astronoom Wilhelm Friedrich Herschel (1738-1822). Noorena, isa eeskujul muusiku ametit sõjaväes pidades ja pidevalt õppides, sai temast muusikaõpetaja, interpreet ja helilooja.
Järgmisena võttis ta kätte Smithi teose “A Complete System of Opticks”, mis tutvustas talle teleskoobi ehitamise tehnikaid ja äratas huvi öist taevast vaadelda. Kangekaelne William ei rahuldunud lähedal asuva Päikese, Kuu ja planeetide vaatlemisega, nagu seda tegid teised tolleaegsed astronoomid.
Peegleid lihvides ja teleskoope täiustades sai temast päikese- süsteemist kaugemal asuvate tähtede ja udukogude süstemaatilise vaatlemise sidereaalse astronoomia rajaja. Tema teleskoobid osutusid paremaks isegi Greenwichi observatooriumis kasutatavatest. Ta valmistas ka oma okulaarid, tugevaimad 6450-kordse suurendusjõuga.
Ühel kenal päeval tegi katse prismaga, millega jagas päikesevalguse spektrivärvideks. Katse käigus kontrollis ta iga värvi temperatuuri lihtsa, mustaks värvitud elavhõbedatermomeetri abil ja avastas, et temperatuur tõusis lillalt punasele. Juhuslikult avastas ta, et temperatuur tõusis punase (st nähtamatu) ala järel veelgi. Herschel avaldas oma tulemused 1800. aastal Londoni Kuninglikus Seltsis. Herchel nimetas seda kalorikiirguseks (küttekiired), hiljem nimetati seda ladinakeelse terminiga infra st allpool või kaugemal punasest. Mõiste “infrapuna” võeti kasutusele 19. sajandi lõpus. 1816. aastal löödi ta rüütliks – Sir William Frederick Herschel.
Infrapunakiirgus
Inglise astronoom sir William Herschel avastas 1800. aastal päikese soojusefekti uurides infrapunakiirguse energia olemasolu.
Ta lasi päikesevalguse läbi prisma, et näha selle valgusspektrit. Liigutades valgusspektris klaasist termomeetrit, sai ta kindlaks teha iga värvi soojusefekti alates sinisest ja lõpetades punasega. Selgus, et soojusefekt tõusis sinise juurest punase juurde liikudes. Herschel avastas juhuslikult, et soojusefekt tõusis ka pärast nähtava spektri punast osa.
See viis infrapunakiirguse (vanasti ultrapunane) laineala avastamiseni elektromagnetilises spektris. Infrapunakiirguse laineala asub pikklainealas, kus valgus ei ole enam silmaga nähtav.
Ultraviolettkiirguse alas on kõigepealt silmaga nähtav valgus ning seejärel infrapunaspekter. Võrreldes kahe esimese kiirgustüübiga on infrapunakiirgusel suurem lainepikkus. Infrapunakiirgus koosneb elektromagnetlainetest, mis kiirguvad
aatomitest. Infrapunakiired satuvad objektide pindadele ning kiirtes olev energia vabaneb soojusena. Enamik infrapunakiirgusest asub nähtamatus kiirgusalas. Mida lühem on lainepikkus, seda suurem on kiirgusenergia.
Seetõttu tehakse selget vahet lähedase A-infrapunakiirguse , keskmise B-infrapunakiirguse ja kauge C-infrapunakiirguse vahel.
See tähendab, et A-infrapunakiirgusel on suurim ja C-infrapunakiirgusel väikseim energiahulk. Kiirguse lainepikkus annab teavet kiirguse tüübi või energia vormi kohta. Kiirguse intensiivsus annab teavet energia koguhulga kohta teatud aja jooksul (võimsus).
Põhimõtteliselt kiirgab iga objekt, mille temperatuur on üle absoluutse nulli (0 ˚K = -273 ˚C), elektromagnetilist soojuskiirgust. Sellisel juhul on aatomite vibratsioon proportsioonis objekti temperatuuriga. Kiirguse intensiivsus suureneb
proportsionaalselt objekti aatomite vibratsiooniga.
Redwell küttepaneelid eraldavad õrnu ja ohutuid pikalainelisi C-kiiri (7-15 µm lainepikkus).
Infrapuna kütteseadmete tööpõhimõte
Infrapuna küte töötab päikesega samal põhimõttel, läbib peaaegu takistamatult toa õhu ja soojendab ruumis tahkeid kehasid (seinu, esemeid). Paremaks mõistmiseks mõelge päikeselisele kuid külmale talvepäevale. Varjus olles on külm, aga päikese kätte jõudes hakkab kiiresti palju soojem, kuigi õhutemperatuur on sama. Seda kõike tänu sellele, et päikese elektromagnetkiirgus soojendab teie keha. Soojusülekanne toimub tänu infrapuna soojaalainetele, mis salvestuvad tahketes kehades. Tavapärane nn. konvektsioonküte soojendab ruumis olevat õhku. Õhk soojeneb ruttu aga jahtub ka kiiresti maha.
Erinevused ja eelised
Termodünaamika esimese seaduse kohaselt liigub soojus alati sooja poolt külma poole. Soojusülekanne toimub erijuhtivuse, soojuskonvektsiooni või kiirguse kujul. Mootoriks on sealjuures temperatuurierinevus. Ruumi kütmisel tuleb kasutada soojusülekande mehhanisme, st soojuskonvektsiooni ja kiirgust. Erinevalt soojuskonvektsioonist ei ole infrapunakiirguse puhul vaja ülekandevahendit. Infrapunakütte korral kandub soojus otse üle objektidele ning seejärel eritavad objektid soojust välisõhku.
Kiirgusega kütmine
Kiirgusega kütmine on küttemehhanism, kus kiirgus soojendab objekte ja elusolendeid otse. Infrapunakiired soojendavad nahka, misjärel soojus jaotub vereringe kaudu organismis. Seega on kiirguse intensiivsuse tõttu võimalik tunda meeldivat soojust ka madalatel õhutemperatuuridel.
Enamik küttesüsteeme ja saunu kasutab soojuskonvektsiooni põhimõtet, st soojendatakse õhku ja luuakse õhuvool. Õhuvoolu tekitatava isolatsioonikao kompenseerimiseks peab õhutemperatuur olema kõrgem.
Heaolukliima
Infrapunakiirgus loob meeldiva kliima. Mugavustunne kasvab alati, kui inimese kehatemperatuur ja ümbritseva keskkonna temperatuur on tasakaalus. Antud juhul on inimkeha poolt neelatav, tekitatav ja eritatav soojus tasakaalus.
Infrapuna kütte eelised
Võrreldes konvektsioonküttega on infrapuna küttel mitmeid ilmselgeid eeliseid. Nahale sattuv infrapunakiirgus muundub kohe soojuseks. Et naha temperatuur tõuseb sel hetkel, stimuleeritakse naha vereringlust. Nahas oleva vere optimaalse ringluse tõttu
neelab inimese keha soojuse ning inimese kehakudedes olevate molekulide võnkumise tõttu tekib infrapunasoojus. Õhutingimused on ühtlased ning stabiilne õhuniiskus ja suhteliselt madal õhutemperatuur loovad tervisliku sisekliima. Et õhuvool on väga väike, ringleb ka tunduvalt vähem tolmu, allergeene ja haigustekitajaid.
Pildil on näha tavapärase ja infrapuna kütte erinevus:
- temperatuur on ühtlane nii põrandal kui lae all
- puudub pidev õhu liikumine
- õhk on puhtam, ringleb vähem tolmuosakesi ja allergeene
- õhuniiskus ei muutu
- silmade ja nina limaskest ei kuiva
- küttepaneel töötab hääletult
Piltidel on näha erinevused konvektsioon ja infrapuna küttega tubades. Infrapuna kütte puhul on temperatuur ühtlane põrandal ja kõrgemal, soojusmugavus saavutatakse madalama õhutemperatuuriga.
Infrapuna küttelahendus kogu maja jaoks
Redwell küttekehades kasutatakse ära infrapunasoojuse omadust salvestuda pindades ja kehades mitte õhus. Selliselt salvestunud soojus püsib kauem, õhk ruumis on puhtam ja inimesel on meeldiv olla kuna ümbritsevad pinnad on soojemad kui õhk. Infrapuna küttega saavutatakse soojusmugavus madalama õhutemperatuuriga, mis omakorda on tervislik kuna õhk ei muutu kuivaks, õhus lendleb vähem tolmuosakesi ja allergeene. Lisaks hoiab selline kütteviis energiat kokku.
Redwell infrapuna kütteseadmed sobivad nii lisa- kui põhikütteks. Nutika lahenduse leiad kõikide ruumide jaoks, ka niisketesse ruumidesse. Kombineerides erinevaid Redwell kütteseadmeid, saab kütta kogu maja stiilselt ja efektiivselt. Ainuke küttelahendus, mida on nii lihtne paigaldada, tagab ühtlase temperatuuri nii põrandal kui lae all ja tervisliku sisekliima.
Parima tulemuse saavutamiseks on mõistlik arvestada 50W/m2 kohta, siis on kindel, et ka kõige külmemal talvepäeval on tuba meeldivalt soe. Küttekeha võib olla ka veidi suurema võimsusega, kui mõõtude ja disaini poolest nii paremini sobib. Liigset energiakulu pole karta, sest termostaat reguleerib küttepaneeli tööd ja hoiab ühtlast temperatuuri.
Redwell küttepaneelide ehitus
Redwell küttepaneelide aluseks on vermikuliit plaat, mis tagab ühtlase temperatuuri salvestamise ja jagunemise. Kivimiplaat kaetakse terasega ja vastavalt kliendi soovile kuumakindla pulbervärvi, pildi, klaasi või peegliga. Redwelli ainulaadne tehnoloogia võimaldab toonida ja kujunda kerge vaevaga endale sobiv küttekeha, mis sobitub sisekujundusega ja paitab silma.
Spetsiaalselt Redwelli jaoks väljatöötatud kivimiplaat eristab Redwell küttepaneele väliselt sarnastest toodetest. Rangelt kontrollitud toomisprotsess, tagab turvalise ja meeldiva kasutuskogemuse.
Pildil on näha soojuskaamera foto, mis näitab, et Redwell küttepaneeli erinevates osades on ühtlane temperatuur.