Minu esimene kokkupuude IR küttega.

Millega oma kodu kütta?

Lihtsam oleks küsida, millega me seda ei ole kütnud!

Elame Tartumaal 1986. aastal ehitatud majas, mis on kokku pandud suhteliselt hästi, aga tänaste standardite järgi on soojustus ja aknad üsna väsinud olekus ning kõvema külma korral hakkavad aknad higistama ja võivad ka seestpoolt jäässe minna. Eks me nendega ka jõudumööda tegeleme, aga suurem osa on veel tegemata. Millega me siis seda mitte nii hästi soojustatud maja kütame? Lihtsam oleks küsida, millega me seda ei küta – meil on erinevates tubades soojamüüriga pliit, õhksoojuspump, põrandaküte ja siit-sealt leiab veel ka elektriradikaid, mida me küll põhimõtteliselt polegi kasutanud. Nüüd on meie kasutada olnud viimase kvartali jooksul ka infrapuna küttepaneel.

Minu esimene kokkupuude IR küttega oli juba aastaid tagasi kui selle abil Aafrika hiidtigudele mõnusat elukeskkonda pakkusime. Sealt tuli idee seda ka kodukontoris kasutada, et pikalt klaviatuuri taga istudes ei hakkaks näpud külmetama (Raynaudi sündroomi tõttu külmetavad nad isegi soojas toas). See proov head emotsiooni ei andnud, suuresti seepärast, et kasutasin kõige odavamat IR lampi, mille poest leidsin ja lisaks soojusele kiirgas ta ka palju nähtavat punast valgust, mis kiiresti silmadele ebameeldivaks muutus.

 

Facebook Post 940x788 px (20)

Infrapuna soojus meeldib nii inimestele kui loomadele ja taimedele.

Aktivist. hall infrapuna küttekeha

Infrapuna küttekehasid saab kinnitada nii seinale kui lakke.

Soojenduslambist infrapuna kütteni.

Järgmine kokkupuude oli TÜ kliinikumi sünnitusosakonnas

Järgmine kokkupuude oli sellel sügisel TÜ kliinikumi sünnitusosakonnas, kus iga mähkimislaua kohal on mitmesajavatised infrapuna küttekehad, et vastsündinud, kes veel oma kehatemperatuuri ei suuda hoida, mähkimise ja pesemise ajal maha ei jahtuks. See kogemus muutis ka meie arvamust ja otsustasime IR küttele uue võimaluse anda ning kui oma 2.5 kg kaksikutega sünnitusmajast koju jõudsime olid Redwell’i „Torn“ meid juba ootamas.

Eks kõik positiivsed küljed on Redwell kodulehel ilusti välja toodud ja ei hakka kõiki ette kandma, aga mainin mõned, mis meie jaoks kõige olulisemaks kujunesid.

 

Harmooniline pereelu Tartumaal.

Ema, isa, tütar, poeg ja ilus suur koer.

Meie harmoonilisest peremudelist (ema, isa, tütar, poeg) ei puudu ka ilus suur koer, kellele meeldib aasta läbi karvu ajada ja kõik need karvad, mis muidu kusagile koguneksid on kogu aeg lennus kuna õhksoojuspump sahiseb kogu aeg pea kohal ja puhub õhku ringi. See lugu võib müstika valdkonda minna, aga mäletan eredalt kui ma ükskord avasin linnast koju toodud sooja pizza karbi. Esimesena kostitasid mind head lõhnad ja teisena nägin, et juba ootasid mind maitsva pala peal kena komplekt karvu, nagu oleksid need juba restoranis garneeringuna peale pandud. IR küte võrdlusena on vaikne ja ei keeruta õhku ringi.

Kuna õhksoojuspump kütab õhku ja soe õhk tõuseb elementaarset füüsikat järgivana kõrgemale, siis läheb meil ka omajagu kasulikust küttest teisele korrusele rändama, kus keegi veel ei elutse kuna tulevased elanikud on hetkel veel alles meie voodi kõrval võrevoodites. IR küte soojendab, aga pindu konkreetses toas, mida köetakse ja sellist kadu ei ole (loomulikult osa soojusest saab õhk nendelt pindadelt kätte, aga see on oluliselt väiksem osakaal).

 

Infrapuna küte maamajas

Lihtsa paigaldusega infrapuna küttepaneele saab kasutada mugavalt ka vanemates majades.

Infrapuna küte ekstreemsetes tingimustes

Infrapuna küte reageerib kiiresti tagades ühtlase temperatuuri energiasäästlikult.

Kõik vinks-vonks.

Torn elutoast sülle ja laste voodite kõrvale!

Meie maja asub sellises huvitavas orus, et temperatuur võib muutuda väga kiiresti ja kui üks õhtu sättisime öö unele, siis oli õues alles mõnus -14°C, kui kell 3 toitmisega alustasime oli õues juba küllaltki ootamatult -26°C pakane ja ilmselgelt andis see tunda ka akna all olevates laste voodites, kus termomeeter aina madalamaid numbreid näitas. Selles toas oleva põrandaküttega olukorra lahendamine oleks olnud liiga aeglane lahendus ja arvatavasti ka võimatu, sest toa teises otsas, mis on aegunud akendest kaugel, oli juba niigi peaaegu talumatu leitsak. Selle asemel, et keset ööd tervet maja ümber mööbeldada, võtsin elutoast Torni sülle ja panin laste voodite kõrvale ja oligi kõik kõige paremas korras.

Kõige mõnusam geograafiline punkt meie kodus, kus tegevustekkidel möllata on elutoas suurte akende ja rõdu ukse ees, kuna seal on kõige avaram ja valgusküllasem ala. Varasemalt mainitud põhjustel on see aga ka maja jahedaim paik, mis seal ikka – Torn sülle ja timmis ning tulevikus saame selle üles korrusele tähtsat tööd tegema saata. See kiire ja lihtne paigaldamine ühest asukohast teise on meile ootamatult väga tähtsaks omaduseks saanud.

Kokkuvõttena ei saakski rohkem rahul ja kui börsihind ka veel maa peale tagasi tuleb, siis on eriti vinks-vonks.

Scroll to Top

Kasutame oma kodulehel küpsiseid. Mõned neist on hädavajalikud, teised aitavad meil oma kodulehte ja Sinu kasutamiskogemust paremaks teha. Saad küpsistega nõustuda või nendest keelduda vajutades nuppu „Nõustun“. Täpsema info saamiseks loe palun meie privaatsuspoliitikat.