Fraunhofer IBP andmetel saavutavad taastuvate energiaallikate soojuse seaduse sihtväärtused vaid vähesed süsteemid.

Soe tarbevesi vähendab efektiivsust

 

Saksamaal Fraunhoferi ehitusfüüsika instituudi IBP uuringus hinnati teadusliku programmi raames individuaalselt 37 kütteprojekti. Peaaegu kõigi soojuspumbasüsteemide puhul oli suur parenduspotentsiaal nii esimese kahe tööaasta jooksul kui ka pärast mõõtmiste lõppu. Mõned süsteemid tuli esimesel mõõtmisaastal isegi täielikult välja vahetada. Käimasolevaid ümberseadistusi tehti ka tööparameetrites, näiteks pealevoolu temperatuuride seadistamisel. Kahjuks ei suudetud piiratud mõõtmisandmete tõttu kõigi süsteemide puhul ebaefektiivse töö põhjuseid üksikasjalikult analüüsida. Siiski on võimalik uuringu tulemusena välja tuua mitmeid põhjuseid.

 

Üheks väljakutseks on see, et soojuspumba kasutamine joogivee soojendamiseks nõuab kõrgemat süsteemi temperatuuri. See tähendab, et sooja tarbevee nõutava temperatuurini viimiseks peab soojuspump töötama kõrgematel temperatuuridel. Näiteks tuleks vältida legionella teket veetorustikus. See aga suurendab soojuspumba energiavajadust ja vähendab oluliselt selle efektiivsust.

 

dsc-0771-9dea1ff0

Tarbevee nõutava temperatuurini viimiseks peab soojuspump töötama kõrgematel temperatuuridel

wohnzimmer-bildheizung-1024x683

Soojuspump on aktiivne ka madala soojusvajaduse perioodidel, suurendades energiatarbimist ja vähendades efektiivsust

Ooterežiimi kaod

 

Teiseks puuduseks on küttega seotud süsteemiosade aastaringne töötamine, mis suurendab ooterežiimi kadusid.  See tähendab, et soojuspump on aktiivne ka madala soojusvajaduse perioodidel, suurendades energiatarbimist ja vähendades efektiivsust. Tööparameetrite hoolikas reguleerimine ja juhtimisstrateegiate optimeerimine võib aidata neid ooterežiimi kadusid vähendada.

 

Ebapiisav planeerimine, dokumenteerimine ja optimeerimine

 

Lisaks võib juhtimissüsteemi optimeerimise puudumine või ebapiisav dokumentatsioon ja süsteemi halb planeerimine kaasa tuua ebatõhusa töö.  Seetõttu on hüdraulilise tasakaalu üksikasjalik teostuse planeerimine ja dokumenteerimine soojuspumba tõhusa kasutamise tagamiseks ülioluline. Kahjuks jäetakse need punktid praktikas sageli tähelepanuta.

credwell-9753

Planeerimine ja juhtimissüsteemi optimeerimine on toimiva tulemuse saamiseks väga oluline

p2a3226-1024x683

Talvel suurenevad õhksoojuspumba kasutamisel liini - ja jaotuskaod ja kütmine võib olla ebaefektiivne

Kasutaja käitumine ja ümbritseva õhu temperatuurid

 

Lisaks mõjutavad soojuspumba efektiivsust ümbritsevad temperatuurid ja kasutaja käitumine. Kui välitemperatuur on madal, peab soojuspump soovitud ruumitemperatuuri hoidmiseks rohkem tööd tegema, mis suurendab energiakulu. Enamikul õhksoojuspumpadel on seetõttu oma elektriline küttekeha, et need saaksid ka külmadel talvepäevadel kütta. Kahjuks on küte seetõttu väga ebaefektiivne, kuna lisaks puhtalt elektrilisele soojuse tootmisele lisanduvad liini- ja jaotuskaod. Hoone piisav isolatsioon ja soojusisolatsioon võib aidata seda mõju vähendada.

 

Praktikas paljud soojuspumbad EI vasta seadusele

 

 Vaid üksikud süsteemid, mida käesoleva uuringu raames mõõtmistehnoloogia osas jälgiti, täitsid praktikas taastuvenergia soojuse seaduse nõuded. Vesisoojuspumpade aastane jõudlusfaktor (SPF) oli keskmiselt vaid 1,5. Maasoojuspumba keskmised väärtused olid 2,5.

Taastuvate energiaallikate soojuse seadus näeb aga ette nii maasoojuspumpade kui ka vesisoojuspumpade ACV väärtuseks vähemalt 3,8. Õhksoojuspumbad saavutasid keskmiseks 2,2 ja jäid seega alla ka seaduses ettenähtud 3,3. Fraunhoferi Ehitusfüüsika Instituudi IBP sõnul tuleb tõhusa töö tagamiseks hoolikalt arvesse võtta mitmeid tegureid, nagu tööparameetrite reguleerimine, juhtimisstrateegiate optimeerimine, planeeritud temperatuuride ja tegelike nõuete täpne sobitamine, samuti kaasatud ekspertide dokumenteerimiseks ja koolitamiseks. Ainult nende meetmetega saab soojuspump töötada usaldusväärselt ja tõhusalt. Lisaks peab Fraunhoferi ehitusfüüsika instituut IBP soovitavaks seirekontseptsiooni töötavate süsteemide kontrollimiseks ja optimeerimiseks ning kogu süsteemi jõudlusgarantii kasutuselevõttu tootja poolt.

Viited allikatele

FRAUNHOFER INSTITUTE FOR BUILDING PHYSICS IBP: Energy efficiency of electrically driven heat pumps – practical results from monitoring

Act to Promote Renewable Energies in the Heat Sector (Renewable Energy Heat Act – EEWärmeG)

 

https://www.easy-therm.com/news/detail/fraunhofer-studie-waermepumpen-in-praxis-weniger-effizient/?fbclid=IwAR2EIt9_qIRDIp7lWLnvklgawgteHbnkOvqsFEsfgC7j2QrzeSMRx8NvPYw

 

p2a2543-bearbeitetsw-1024x1536

Üksikud uuritud süsteemid täitsid praktikas taastuvenergia soojuse seaduse nõuded!

Scroll to Top

Kasutame oma kodulehel küpsiseid. Mõned neist on hädavajalikud, teised aitavad meil oma kodulehte ja Sinu kasutamiskogemust paremaks teha. Saad küpsistega nõustuda või nendest keelduda vajutades nuppu „Nõustun“. Täpsema info saamiseks loe palun meie privaatsuspoliitikat.