Infrapunakütte eelised ja puudused soojuspumpade alternatiivina.

Kas soojuspump või infrapuna küte?

Artikli autor Stephan Hiller, avaldatud Energyload.eu lehel 9.09.2021

Enne küttesüsteemi valimist peaksite neid fakte kaaluma.

 

Soojuspumbad (õhk/vesi) on energiasäästlikes uusehitistes pikka aega olnud esimene valik, kuna need on väga tõhusad. Kuid teatud tingimustel võib infrapuna küte olla hea alternatiiv soojuspumpadele.

Lühike ülevaade infrapuna küttest ja soojuspumpadest.

Soojuspumbad ja infrapuna kütteseadmed kasutavad mõlemad elektrit, kuid töötavad täiesti erinevalt. Infrapuna küte on otsene elektriküte, mis paigaldatakse lameda paneelina seinale või lakke ja saab elektrit pistikupesa kaudu. Infrapuna küte põhineb kiirgussoojusel ja erinevalt tavapärasest küttest ei soojenda mitte ruumi õhku, vaid seinu, põrandat ja esemeid. See loob eriti meeldiva sisekliima. Infrapuna kütteseadmed on kiiresti paigaldatavad, soodsad ja vastupidavad.

Soojuspump edastab ümbritseva õhu soojuse välisõhust, põhjaveest või maapinnast majja. Transpordivahendina kasutatakse torusüsteemi külmutusagensit. Selle külmutusagensi kokku surumisel muudab soojuspump ümbritseva õhu kütmiseks kasutatavaks. Soojus eraldatakse, ja tsükkel algab otsast peale. Selle kompressiooni jaoks vajab soojuspump ka elektrit, kuid vähem kui infrapuna küte. Kuna soojuspumbad on nii tõhusad, kasutatakse neid sageli energiasäästlike majade jaoks.

tower-musiclight-blau-01-1024x1536

Võimas infrapuna küttekeha - lihtne paigaldada ja mugav kasutada!

leinen-schwarz-raum-e1610440522797-1024x962

Disainklaasist küttepaneel pakub ühtlast soojust ja silmailu

Soojuspumpade paigaldamine ja hooldus.

Arvestatavad kulud paigaldamisel ja hooldamisel

Infrapunakütte ja soojuspumba tõhususe võrdlemisel unustatakse, et soojuspumba paigaldamine, käitamine ja hooldus on päris ajamahukas.

 

Soojuspump koosneb paljudest erinevatest komponentidest, nagu soojusgeneraator, soojusallika ühendus (nt maasoojusandur, maakütte kollektor, õhk-soojusvaheti, jäämahuti), puhverladu ja soojusülekanne, näiteks põrandakütte või küttekontuuri jaoturid.

Lisaks peavad olemas olema juhtelektroonika, andmete kogumise ja mõõtmise seadmed ja ruum, kus juhtseade seisab. Kõik need osad tuleb paigaldada, jälgida ja hooldada ning kaasnevad lisakulud.

Uudne ja nutikas küttelahendus

Infrapunaküte: lihtne ja märkamatu.

Infrapuna kütte saab soovitud ruumi paigaldada ilma suurema vaevata.

Kogu süsteem koosneb ainult küttepaneelist ja termostaadist.

Soetuskulud on seega oluliselt madalamad kui soojuspumba puhul ja süsteem on palju töökindlam, kuna kulumist on vähe.

Samuti on tootmisest tekkiv süsiniku jalajälg väike: nn halli energia osas, mis tekib kaupade tootmisel, ladustamisel ja transportimisel, toimib infrapuna küte tänu madalale materjalikulule paremini kui soojuspump.

unnamed-4-1024x929

Infarpuna küte on efektiivne ja multifunktsionaalne

dsc0831-1024x684

Lakke kinnitatav Aktivist küttepaneel pakub nii soojust kui valgust

Kas infrapuna küttepaneelid säästavad energiat?

Varem peeti infrapuna kütteseadmeid kalliteks energiakandjateks, mis on kliimasõbralikud ainult kasutamisel koos rohelise elektriga. Vahepeal on aga raamtingimused nihkunud infrapuna kütte kasuks.

See kehtib eriti uute hoonete kohta, mis on paremini soojustatud ja vajavad seetõttu oluliselt vähem kütteenergiat. Aasta -aastalt suureneb ka taastuvenergia osakaal Saksamaa elektrisüsteemis. Nagu näitas Konstanzi tehnika-, majandus- ja disainiülikooli uurimus, ei räägi miski hästi soojustatud hoonete infrapuna kütte vastu, eriti kui on olemas ka fotogalvaaniline süsteem.

IR-Bau uurimisprojekt

Tervislik sisekliima ja ühtlane temperatuur

Aastatel 2017–2019 uurisid Konstanzi teadlased projekti IR-Bau infrapuna kütte eeliseid ja puudusi võrreldes soojuspumpadega kütmisega.

Selleks võrdlesid nad veepõhist põrandakütet, elektrilist põrandakütet ja infrapuna kütet. Eesmärk oli teha kindlaks kõikide komponentide arvesse võtmisel tegeliku töötamise erinevused energiatarbimises. Lisaks arvutasid teadlased välja elutsükli hindamise ja olelusringi kulud 50 aasta jooksul.

Mõõtmisi tehti neljas identses ruumis, kus oli erinevat tüüpi küte. Lisaks reprodutseeriti neli ruumi digitaalselt simulatsioonimudelina, nii et välist mõju ei kõrvaldatud. Teadlased said andmeid ka Darmstadti kortermaja, kus on 36 kWp PV süsteem, 40 elaniku kogemustest. Selles majas köetakse lakke paigaldatud infrapuna kütteseadmete abil, soe vesi saadakse hetkeliste veesoojendite kaudu.

led-valgus-magamistoas

Redwell infrapuna küte sobib hästi ka magamistuppa

we-line-laekinnitused

Kvaliteetsed materjalid tagavad töökindluse ja turvalisuse

Väikestes ja hästi soojustatud hoonetes võidab infrapuna küte!

Sama soojusmugavus, madalam õhutemperatuur

Infrapuna kütteseadmeid iseloomustab kiire reageerimisaeg.

Uuring näitas, et kasutajad hindasid infrapuna kütteseadmete soojust väga mugavaks ja väga lihtsalt kasutatavaks. Infrapuna kütteseadmed on hea alternatiiv soojuspumpadele, eriti väikestes ja hästi isoleeritud hoonetes.

Eriti hea, kui hoone toodab päikeseenergiat piisavalt suure PV -süsteemi kaudu. 50 aasta kohta vaadatuna annab infrapuna küte parema majandusliku tulemuse, kui arvestada tootmis-, hooldus- ja kõrvaldamiskulusid. Infrapuna küttepaneelid tarbivad rohkem elektrit, kuid neil on madalamad tegevuskulud, mis koos PV -süsteemiga on väiksemad kui soojuspumbasüsteemidel.

Teadlased soovitavad!

Teadlased on seni määratlenud infrapuna kütteseadmete kasutuspiiri väga hästi isoleeritud elamutele, mille aastane kütteenergiavajadus on alla 30 kWh / m² ja köetavat pinda umbes 1500–2000 m². Täpne energiavajadus ja -kulu sõltub alati konkreetsetest tingimustest.

Mida paremini soojustatud hoone on, seda suuremad on infrapuna kütte majanduslikud ja ökoloogilised eelised võrreldes soojuspumbaga.

Nii et kui investeerida infrapuna kütte väiksemad soetus- ja paigalduskulud fotogalvaanilisse süsteemi, saate süsteemi, mis kütab sama tõhusalt ning toodab suures koguses taastuvat elektrit. Infrapuna küte saab seda elektrit otse kasutada.

Teadlased kirjutavad oma järelduses, et PV-süsteemi mõõtmed peaksid olema sellised, et koos isetarbimiseks optimeeritud juhtimissüsteemiga saaks soojuspump kütteperioodil võrgust elektrit ammutada. Selle lahenduse puuduseks on muidugi see, et elektri tootmine ja tarbimine ei toimu alati samal ajal. Siin tulevad tulevikus mängu intelligentsed lahendused elektri salvestamiseks ja võrgu tasakaalustamiseks.

fotolia-94711125-xxl

Redwell küte sobib nii eramajja kui korterisse

imagebild1-1024x683-1-1024x683

Redwell panustab igapäevaselt uuringutesse ja tootearengusse

Jätkuprojekt IR-Bau 2 peaks selgitama täiendavaid küsimusi

Projekt IR-Bau 2 on kestnud alates 2020. aasta lõpust ja viib läbi täiendavaid uuringuid usaldusväärsete projekteerimis soovituste saamiseks.

See puudutab hoone suuruse (absoluutne energiatarbimine) ja hoone tüpoloogia (koormusprofiil) mõju majanduslikule ja ökoloogilisele hindamisele. Selleks viivad teadlased mitmetes hoonetes läbi metroloogilisi analüüse. Samuti soovivad nad selgitada, kuidas erinevad infrapuna tehnoloogiad ja nende paigaldamise viis ruumi mõjutavad tõhusust ja mugavust ning milline on erinevate küttejuhtimis strateegiate mõju PV-elektri isetarbimisele.

 

Originaal tekst on leitav https://energyload.eu/energiewende/waermewende/infrarotheizungen-waermepumpen/?fbclid=IwAR2BOOGPzBdj2Ml3mwQUDQzwthtCyBFh7t3sXfKLJI4vvXLvgn-XAor8_O4

Scroll to Top

Kasutame oma kodulehel küpsiseid. Mõned neist on hädavajalikud, teised aitavad meil oma kodulehte ja Sinu kasutamiskogemust paremaks teha. Saad küpsistega nõustuda või nendest keelduda vajutades nuppu „Nõustun“. Täpsema info saamiseks loe palun meie privaatsuspoliitikat.